You are here

Тахеометр

Тахеометр – геодезичний інструмент для вимірювання відстаней, горизонтальних і вертикальних кутів.

Тахеометри використовуються для визначення планових координат і перевищень точок місцевості при топографичній зйомці місцевості, при розбивочних роботах, виносі на місцевість планових координат і висот проектних точок. Сервопривідні тахеометри можуть використовуватись для більш складних задач (3D сканування поверхонь об’єктів, моніторинг та ін.).

Цей інструмент (дуже рідко) використовується в класичній тахеометрії , тобто “масовому” вимірюванні положення точок місцевості під час “картографування” місцевості з метою складання карт у масштабах від 1: 10 000 до 1: 25 000.

В даний час, завдяки своїй точності, електронні тахеометри використовуються для польових вимірювань , які також використовують вимірювання GNSS для визначення положення.

Сучасні тахеометри мають вбудовані комп’ютери, які на основі електронного вимірювання кутів – горизонтального та вертикального та електрооптичного (або лазерного ) вимірювання відстані можуть реєструвати виміряні кути та відстані в реальному часі та виконувати обчислення значень вимірювань, цікавих для оператора приладу, таких як координати , висоти точок, перепади висот, зміщення до таких елементів, як осі, дуги тощо.

Тахеометри поділяються на відбивачеві тахеометри, які використовують для вимірювання відстаней скляні призми (або їх комплекти) або світловідбиваючі плівки (далекомірні фольги), і все більш популярні безрефлекторні (безвідбивачеві) тахеометри , які дозволяють вимірювати відстань без використання далекомірної призми.

Подібна техніка вимірювання останнім часом часто застосовується, наприклад, для вимірювання історичних інтер’єрів будівель за допомогою геодезичних 3D-сканерів.

Принцип вимірювання відстані за допомогою призми-дзеркала, далекомірної плівки та безрефлекторних приладів однаковий і заснований на вимірюванні різниці фаз сигналу далекоміра, встановленого в приладі. Відбитий промінь потрапляє в далекомір, і відстань обчислюється за різницею фаз (від метра до декількох кілометрів). Інколи (в деяких сучасних моделях) відстані вимірюються за часом проходження променя лазера до відбивача і назад (імпульсний метод). Точність вимірювання залежить від технічних можливостей моделі тахеометра, а також від багатьох зовнішніх параметрів: температури, тиску, вологості тощо.

Діапазон вимірювання відстаней тахеометром залежить також від режиму роботи тахеометра: відбивний (використовують спеціальний відбивач на об’єкті вимірювання) або безвідбивачевий (використовують пряме відображення від об’єкта). Дальність вимірювань при безвідбивному режимі безпосередньо залежить від властивостей поверхні, на яку проводиться вимірювання. Дальність вимірювань на світлу гладку поверхню (штукатурка, кахельна плитка та ін.) В кілька разів перевищує максимально можливу відстань, виміряний на темну поверхню.

Максимальна дальність лінійних вимірювань для режиму з відбивачем (призмою ) – до 5 кілометрів (при декількох призмах – ще далі); для безвідбивачевого режиму – до 1 кілометра. Моделі тахеометрів, які мають безвідбивачевий режим, можуть вимірювати відстані практично до будь-якої поверхні, однак слід з обережністю ставитися до результатів вимірювань, проведених крізь гілки, листя і подібні перешкоди, оскільки невідомо, від чого саме відіб’ється промінь, і, відповідно, відстань до чого він виміряє.

Точність кутових вимірів сучасним тахеометром досягає 0,5 кутової секунди (0 ° 00 ‘00,5 “), відстаней – до 0.5 мм + 1 мм на км.

Точність лінійних вимірювань в безвідбивному режимі — до 1 мм + 1 мм на км.

Більшість сучасних тахеометрів обладнані обчислювальним і запам’ятовуючим пристроями, що дозволяють зберігати виміряні або проектні дані, обчислювати координати точок, недоступних для прямих вимірювань, за непрямими спостереженнями, і т. п. Деякі сучасні моделі додатково оснащені системою GPS .

Тахеометри

IPS
Top
Cart
Your cart is currently empty.