Жорсткість води – це міра вмісту мінералів у воді. Тверда вода утворюється, коли вода протікає через відкладення вапняку та крейди, які в основному складаються з кальцію та магнію. Твердість визначається концентрацією багатовалентних катіонів, які є позитивно зарядженими металевими комплексами із зарядом більше +1. Загальними катіонами у жорсткій воді є кальцій (Ca + 2) та магній (Mg + 2).
Існує два типи твердості, тимчасова та постійна.
Тимчасова твердість обумовлена наявністю розчинених бікарбонатних мінералів. Тимчасову твердість можна усунути кип’ятінням води або додаванням вапна (гідроксиду кальцію).
Постійна твердість обумовлена наявністю сульфату кальцію / хлориду кальцію та / або сульфату магнію / хлориду магнію. Ці сполуки не випадають в осад при підвищенні температури.
Жорстка вода змушує мило осаджувати накип мила замість піни, оскільки іони 2+ руйнують поверхнево-активні властивості мила. Тверда вода також утворює мінеральні відкладення, які називаються накипом, що накопичується в трубах, обмежуючи потік, який закупорює водопровід. Жорстка вода в басейнах надає каламутний або молочний вигляд.