You are here

Гігрометр

Що таке гігрометр

Гігрометр – вимірювальний прилад, призначений для визначення вологості повітря та інших газів.

Види гігрометрів

Існує кілька класів гігрометрів, робота яких заснована на різних принципах (вагові, волосні, кондуктометрические, конденсаційні і інші).

Ваговий гігрометр

Принцип дії вагового (абсолютного) гігрометра заснований на вимірюванні кількості вологи, поглиненого з заданого і відомого обсягу досліджуваного повітря. Цей гігрометр складається з системи U-подібних трубок, наповнених гігроскопічним речовиною, здатною практично повністю поглинати вологу з повітря, наприклад, плавленим хлоридом кальцію або перхлоратом магнію або комбінацією різних вологопоглиначів. Через цю систему насосом прокачують задана і відома кількість досліджуваного повітря, вологість якого визначають.

Зміна маси системи визначають зважуванням до і після прокачування, за обсягом прокачаного повітря і зміни маси знаходять абсолютну вологість.

Волосяний гігрометр

Дія волосяного гігрометра засноване на властивості знежиреного людського волосся змінювати довжину при зміні вологості повітря, що дозволяє вимірювати відносну вологість від 30 до 100%.

Волос злегка натягнутий на пружну металеву рамку. Зміна довжини волоса передається стрілці, що переміщається по шкалі, проградуірованной в одиницях відносної вологості

Плівковий гігрометр

Плівковий гігрометр заснований на вимірюванні деформації і має чутливий елемент у вигляді мембрани з органічної плівки, розмір якої змінюється при зміні вологості – збільшується при підвищенні і зменшується при зниженні.

Зсув положення центру натягнутою пружним елементом плівкової мембрани передається через систему важелів стрілці. Волосяний і плівковий гігрометр при негативних температурах є основними приладами для вимірювання вологості повітря.

Покази волосяного і плівкового гігрометра періодично калібрують по показам більш точного приладу – наприклад, психрометра або абсолютного конденсаційного гігрометра.

Електролітичний гігрометр

У електролітичному гігрометрі вимірюють електричний опір шару гігроскопічної речовини – електроліту, наприклад, хлориду літію в суміші з матеріалом, нанесеного на платівку з електроізоляційного матеріалу (скло, полістирол).

При зміні вологості повітря міняється концентрація вологи в електроліті і його електричний опір; недолік цього типу гігрометрів – істотна залежність показів від температури.

Керамічний гігрометр

Дія керамічного гігрометра заснована на залежності від вологості повітря електричного опору твердої і пористої керамічної маси: суміш глини, кремнію, каоліну і деяких оксидів металів.

Конденсаційний гігрометр

Конденсаційний гігрометр визначає точку роси по температурі охолоджуваного металевого дзеркальця в момент появи або зникнення на ньому слідів крапельок води (або льоду), що конденсуються з навколишнього повітря.

Складається з пристрою для охолодження дзеркальця, оптичного або електричного пристрою, що фіксує момент конденсації або випаровування вологи з розсіювання світлового пучка, і термометра, що вимірює температуру люстерка. По виміряній точці роси визначають абсолютну і відносну вологість повітря.

В сучасних конденсаційних гігрометрах для охолодження дзеркальця користуються напівпровідниковим охолоджуючим елементом, принцип дії якого заснований на ефекті Пельтьє, а температура дзеркальця вимірюється вмонтованим в нього термометром опору або напівпровідникових терморезистором.

Конденсаційні гігрометри використовуються для визначення точки роси в різних газових середовищах (не тільки в повітрі)

Електронний гігрометр

Електронні гігрометри можуть використовувати різні принципи:

  • оптоелектронні – проводять вимірювання точки роси за допомогою охолоджуваного дзеркала (дзеркало охолоджується до температури свідомо нижче температури точки роси, потім повільно нагрівається до температури точки роси);
  • ємнісні – вимірюють зміна ємності полімерного або металоксидного конденсатора, викликане абсорбцією вологи (діапазон їх виміру від 5 до 95 відносних відсотків, схильні до відходу показань через старіння, але їх показання від температури майже не залежать);
  • кондуктометричні або резистивні – використовують ефект зміни електропровідності деяких гігроскопічних солей або електропровідних полімерів в залежності від вологості;
  • п’єзоелектричні – принцип їх роботи заснований на зміні частоти механічних коливань пластинки з пьєзоелектрика, наприклад, кварцевого кристала з нанесеною на нього плівкою здатної зворотньо поглинає-десорбвати вологу речовини, при поглинанні вологи маса плівки збільшується, що знижує частоту коливань електромеханічної системи, коливання в якій підтримуються електронним автогенератори;
  • вимірюють провідність повітря (вимірюють абсолютну вологість, для обчислення відносної вологості потрібно також вимірювання температури)

Психрометричний гігрометр (псирхометр)

Психрометр – пристрій для непрямого вимірювання вологості газів, містить сухий і змочений термометри.

Вологість газу обчислюють за допомогою психрометричні формули по різниці температур сухого і змоченого термометрів

Застосування гігрометрів

Застосування гігрометрів

Застосування гігрометрів в архівах, бібліотеках, музеях

Застосування гігрометрів в аптеках

Застосування гігрометрів в тепличних господарствах і оранжереях

Застосування гігрометрів в тераріумах

Гігрометри

IPS
Top
Cart
Your cart is currently empty.